2019-11-09 ziolko

14 technik manipulacji, których warto unikać

Badania psychologów pokazują, że jest wiele sposobów na skłonienie ludzi do zrobienia tego, czego od nich oczekujesz. Nawet nie domyślając się, że wywarłeś na nich jakiś wpływ. Przejrzeliśmy 14 technik manipulacji, które mogą sprawić, że inni ludzie kogoś polubią i spełnią jego prośbę. Warto je znać, by móc się przed nimi obronić. 1. Użyj "efektu wabika" To technika wykorzystywana przez sprzedawców. Podczas swojej przemowy na TED ekonomista Dan Ariely objaśnił "efekt wabika", używając przykładu starej reklamy magazynu "Economist". Reklama opisywała trzy poziomy subskrypcji tytułu: 59 dolarów za dostęp tylko do wersji online, 159 dolarów za dostęp tylko do wersji papierowej oraz 159 dolarów za skorzystanie z obu form możliwości czytania pisma. Ariely zorientował się, że kosztująca 159 dolarów opcja wykupienia wersji drukowanej istnieje z jednego powodu. Sprawia, że możliwość zapłacenia 159 dolarów za druk i online wydaje się wtedy bardziej atrakcyjna niż gdyby istniała ona tylko obok wersji online za 59 dolarów. Innymi słowy, jeśli masz problem ze sprzedażą droższego z dwóch produktów, musisz rozważyć dodanie do oferty trzeciego. Jego zadaniem będzie tylko sprawienie, by droższy produkt wydawał się na jego tle bardziej kuszący. 2. Zmień otoczenie Jedno z badań, na które powołano się w książce "You Are Not So Intelligent" pokazało, że uczestnicy tzw. gry w ultimatum byli bardziej skłonni do zachowania większej liczby pieniędzy dla siebie, przebywając w pokoju z teczką, portfelem ze skóry i wiecznym piórem, niż gdy byli w pokoju bez tych przedmiotów. Mimo że żaden z uczestników nie był tego świadomy, obiekty ich otaczające mogły wywoływać większą skłonność do bardziej ryzykownej gry. Taktyka ta potencjalnie może zostać wykorzystana, gdy z kimś negocjujesz. Zamiast spotkania w sali konferencyjnej, należy rozważyć umówienie się kawiarni. Tam twój rozmówca powinien być mniej skłonny np. do agresywnego zachowania. 3. Naśladuj język ciała innych ludzi Następnym razem, gdy spróbujesz zaimponować menedżerowi lub osobie, do której coś czujesz, spróbuj delikatnie naśladować sposób, w jaki ona siedzi i mówi. To sprawi, że bardziej jej się spodobasz. Naukowcy nazywają to "efektem kameleona". Sprawia on, że mamy tendencję lubienia rozmówców, którzy naśladują naszą postawę, maniery i mimikę twarzy. Ten fenomen odbywa się całkowicie nieświadomie. Większość uczestników eksperymentu, w którym go badano, nie była świadoma, że ich język ciała był przez kogoś naśladowany.

0
1
2019-08-21 ziolko

Bardzo korzystne stosunki płciowe. Jak seks z neandertalczykami pomógł nam opanować świat

Bardzo korzystne stosunki płciowe. Jak seks z neandertalczykami pomógł nam opanować świat Człowiek podbił świat dzięki swojej ekspansywnej naturze i inteligencji, ale nie tylko. Wiele zawdzięcza także temu, że kiedyś uprawiał seks z neandertalczykami. Dziewczyna była niewysoka. Miała około 150 cm wzrostu, nogi krótkie i wygięte od krzywicy w pałąk, szerokie plecy. Niskie czoło, wydatne łuki brwiowe i mleczną skórę. Długie, popielate włosy spadały na plecy. Typowa młoda neandertalka. Naprzeciwko stał dziwny nieznajomy, który wzbudzał w niej zapewne zdumienie i przerażenie. Sporo wyższy od niej, z długimi nogami i jajowatą głową. W pokrytej brązową skórą dłoni trzymał ostrą dzidę. Człowiek rozumny. Co stało się dalej, możemy sobie tylko wyobrażać. Czy oddała mu się dobrowolnie, czy raczej wziął ją siłą? Zawładnęła nimi zwierzęca żądza, a może coś na kształt uczucia, do którego oboje byli jak najbardziej zdolni dzięki swoim dobrze rozwiniętym mózgom? Tego się już nie dowiemy. Wiemy jednak z całą pewnością, że do takich spotkań z neandertalczykami, zwieńczonych obcowaniem płciowym, dochodziło bardzo często. Na tyle często, że neandertalskie DNA do dziś przetrwało w genach homo sapiens. Wcale nie jako bezużyteczne śmieci, relikty erotycznych podbojów naszych przodków. – Geny te najpewniej umożliwiły człowiekowi zdobycie nowych kontynentów. Dzięki nim homo sapiens po opuszczeniu Afryki nie zmarł na choroby, z którymi nigdy wcześniej się nie zetknął – dowodzą w naukowym periodyku „The Cell” naukowcy ze Stanford University. O jakie choroby chodzi? O te najgroźniejsze spośród wirusowych, wywoływane przez wirusy RNA, które mają zdolność wbudowywania się w DNA komórki ofiary i w ten sposób stają się nieosiągalne dla układu odpornościowego. Tego typu wirusy dzisiaj wywołują zapalenie wątroby typu C i HIV, ale też błyskawicznie rozprzestrzeniającą się grypę. Podobne wirusy istniały również w prehistorycznym świecie, inne w Afryce, a inne w Europie czy Azji. Neandertalczycy, którzy opuścili Afrykę 400 tys. lat przed homo sapiens, zdążyli się na nie uodpornić – ich układ immunologiczny zabijał wirusy RNA, zanim wniknęły one do komórki.

0
1
następna strona

Najwyżej oceniane

w tej kategorii
Za gruba dupa za-gruba-dupa
Zabezpieczone auto zabezpieczone-auto
Papużka agentka papuzka-agentka

Ostatnie komentarze

w tej kategorii
avatar
marcin
Dobrze, że Japonki nie dali, bo by był przeskok z 20 na 70.
avatar
KGB
50 letnia kobieta tu wyglada na 70
avatar
PatOla
Chyba z laskiem.

Najnowsze artykuły

Uzależniony od gier 15-latek trafił do szpitala. uzalezniony-od-gier-15-latek-trafil-do-szpitala
Męska grypa to nie mit! Jest o wiele bardziej zabójcza. meska-grypa-to-nie-mit-jest-o-wiele-bardziej-zabojcza
Kawa a serce, żołądek, nowotwory... kawa-a-serce-zoladek-nowotwory

ChoZoba.pl - śmieszne zdjęcia, śmieszne filmy, śmieszne obrazki, śmieszne gify, ciekawe artykuły, generator memów, fajne laski.